TERMOSTATY

Każda pompa ciepła aby mogła skutecznie ogrzewać budynek do określonej przez użytkownika temperatury wymaga odczytu aktualnej temperatury powietrza w środku ogrzewanego obiektu. W zależności od wybranego rodzaju urządzenia i sterownika jaki znajduje się w pompie możemy wyróżnić dwa typy urządzeń sterujących pompą ciepła:

czujnik temperatury – wykorzystywany w pompach Ecopower C opartych na sterowniku FRISKO RX910 – jest to rozwiązanie proste, lecz zarazem bardzo skuteczne. Wówczas wewnątrz ogrzewanego obiektu montowany jest czujnik temperatury na wysokości ok. 1,5m, z dala od wszelkiego rodzaju źródeł ciepła bądź zimna (jak najdalej od wszelkich okien, grzejników lub miejsc bardzo nasłonecznionych) – by uniknąć zafałszowania odczytu. Zaletą tego rozwiązania jest dokładny odczyt temperatury przez pompę ciepła, przez co może ona dopasować charakter swojej pracy zależnie od zapotrzebowania cieplnego budynku w danej chwili. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność fizycznego połączenia czujnika temperatury z pompą ciepła znajdującą się w kotłowni za pomocą przewodu dwużyłowego.

termostaty – są to urządzenia elektroniczne współpracujące z instalacją grzewczą, które w wielkim skrócie „mówią pompie ciepła kiedy ma grzać, a kiedy nie”. Montowane są tak samo jak w.w. czujniki temperatury (wysokość 1,5m, daleko od źródeł ciepła), mogą być połączone z pompą ciepła zarówno za pomocą przewodu dwużyłowego albo bezprzewodowo za pomocą fal radiowych.
W przypadku zwykłych, uniwersalnych termostatów (stosowanych w powietrznych pompach ciepła serii Ecopower P) od zewnętrznych producentów sterowanie odbywa się na zasadzie włącz-wyłącz. Na termostacie ustawiamy zadaną temperaturę w budynku, a termostat wyłączy jednostkę grzewczą dopiero po osiągnięciu docelowej temperatury.
W przypadku pomp ciepła Ecopower C z sterownikiem COMPIT R490P stosowany jest dedykowany termostat NANO ONE (wersja przewodowa) lub NANO ONE RADIO (wersja bezprzewodowa) – jest to termostat z możliwością przesyłania aktualnego odczytu temperatury do pompy ciepła dzięki czemu może dopasować ona swój charakter pracy do aktualnych warunków.

- - -

– – –